Veletrh CERSAIE 2016

13-10-2016

I letos jsme nesměli chybět na největším veletrhu obkladů a dlažeb. Již 34. ročník mezinárodního veletrhu koupelnového vybavení a nejnovějších trendů v koupelnovém interiéru – CERSAIE, která se každoročně pořádá v italské Bologni.

Trendy pro rok 2017 budou opět v zemitých a přírodních odstínech. Převládají imitace betonu a cementu, který je již prakticky nerozpoznatelný od originálu. Dalším populárním trendem zůstává imitace dřeva. Absolutní prim potvrdily velké formáty, kde ta největší keramická dlaždice již dosahuje rozměru 3365x1500 mm.

Nechte se inspirovat!

Přírodní, zemité tóny, dřevo a beton

Většina vystavených expozic se drží v barevnici zemitých a přírodních odstínů. Jednoznačně převládá dřevodekor a imitace betonu. Máte-li rádi minimalistický styl, kde se často využívá podhledový beton, můžete sáhnout i po obkladech v imitaci betonu.

Na výsluní se stále drží neutrální barvy jako je hnědá, šedá, bílá, černá a jejich odstíny. Výrazné barevné tóny se prezentují jen velmi okrajově.

Velikost a tvar bez omezení

Absolutní prim potvrdily velké formáty (nejčastěji např. 75x150, 120x240, 150X300 atd.), v kontrastu pak i malé cihličky či psaníčka  – 10x30, 10x20, mozaiky či různotvaré obklady. Obrovská škála tvarů, rozměrů, pestrost a nápaditost struktur i dekorů byla jak u velkých formátů, tak i u malých obkladů opravdu velmi rozmanitá.

Hexagony a patchwork jsou více prezentovány v pastelových barvách, v typicky výrazně barevné škále se objevují už sporadicky.

Pytlovina, tvíd anebo káro?

Nepřehlédnutelných typem dekoru obkladů či dlažeb se stala imitace nejrůznějších typů textilií. Převládá dezén hrubých textilií jako je juta, pytlovina, objevuje se také tvíd a další. Dlažba s designem textilie vytváří v ploše dojem, iluzi koberce.

Složte PARKETOVÝ VZOR

Tento trend je patrný jak u prken, cihliček, tak u malých formátů. Charakteristickým prvkem je především kombinace světlých a tmavých barev, včetně odlišných struktur, vytvářející vzájemně výrazný kontrast.

"Plechová" podlaha i stěna a také kovová mozaika nebo dekor

Moderním trendem jsou dlažby v dokonalé imitaci ocelových či zkorodovaných desek, v bronzové nebo platinové barvě. Velmi často s přiznanými škrábanci či známkou broušení, opotřebení až koroze.

Dlažba v imitaci kovu dokonale kopíruje jeho odlesky. V kombinaci s tradičními materiály vytváří interiér s prvky industriálního stylu.

DŘEVO a jeho dokonalá imitace

Trend imitace prken, dřeva je stále populární. Především "dřevěné" plochy, které plynuje přecházející z podlahy na stěny. Dřevo prostor příjemně pocitově zateplí.

3D efekt stěnu doslova rozpohybuje

Geometrické a lineární tvary. Reliéfní, plastické povrchy, trojrozměrné tvary, často seskládané v kontrastu (mat x lesk, reliéf x hladký povrch) vytváří optický 3D efekt. Modernímu interiéru tak vtisknou punc elegance a originality. Minimalistické domy a architektura, kde se hojně používá pohledový beton, mají k obkladům v dekoru betonu hodně blízko. Keramické obklady s 3D efektem se mohou skvěle hodit jako doplněk, s využitím na menším prostoru, případně jen na jedné stěně či jen jako dekorativní pruh. Nic se nesmí přehánět.

Kombinujte zdánlivě nekombinovatelné

Buďte originální. Nenechte se svazovat pravidly. Nevšední kombinace formátů, struktur i barev obkladů a dlažeb vytvoří jedinečný vzhled interiéru a podtrhnout jeho osobitost.

Zajímavostí jsou pak dokonalé imitace např. OSB desek, koberců, ošoupaných plechových podlah, případně všeobecně zašlých, opotřebených podlah s úmyslně přiznanými vadami v podobě uštípnutého kusu dlažby apod.

Luxus nade vše

Imitace přírodního kamene, především mramoru dodá vaší koupelně punc luxusu. Tento materiál se z módy rozhodně neztratí.